07 paź

Zraszacze rotacyjne – częstą pułapką przy nawadanianiu część II

Czytasz II część wpisu. Jeżeli nie czytałeś pierwszej części koniecznie nadrób zaległości 😊 przejdź do I części wpisu TUTAJ

I co teraz?

Jeżeli wina stoi po stronie niewyrównania opadu na dyszach to należało by wziąć sprawy w swoje ręce i ten opad wyrównać. Od tego czy będzie to mała szybka przeróbka czy też konieczność ponownego kopania w ogrodzie będzie decydować m.in wydatek wody na naszym źródle (na odpowiednim poziomie ciśnienia – o zależności przepływu i ciśnienia pisałam TUTAJ), zakres dysz jaki udostępnia producent a także średnice rur jakie użyliśmy w ogrodzie.

Dlaczego?

Ponieważ jak już wiesz aby wyrównać opad na dyszach, wartość opadu w stosunku do kąta nawadniania musi być wprost proporcjonalna.

Rozwińmy to na przykładzie:

Załóżmy że mamy w ogrodzie sekcje nr X z 7 zraszaczami rotacyjnymi (4x 90 ˚, 2x 180 ˚, 1×360 ˚), wszystkie o takim samym zasięgu i na takiej samej dyszy pobierającej 4 l/min.

Nasze źródło wody ma wydajność załóżmy 36 l/min

Aktualnie zraszacze pobierają łącznie 28 l/min (7×4 l/min)

Przychodzi próba bojowa dla trawnika – czyli okres suszy. Niestety zaczynają pojawiać się wysuszone plamy na trawniku. Wiemy, że opad jest niewyrównany. No to do dzieła! Sięgamy po dysze i patrzymy co można zrobić. Udało się możemy wyrównać opad! Specjalnie piszę, że się udało ponieważ w niektórych przypadkach nam się to nie uda…  No cóż życie bywa brutalne.

Ale trzymajmy się wersji optymistycznej. Widzimy, że mamy dostępne takie dysze gdzie:

na 90 ˚ będziemy zużywać 2l/min

na 180 ˚ będziemy zużywać 4 l/min

na 360 ˚ dopasujemy taką która zużyje 8 l/min

No to teraz sumujemy wydatek po wprowadzonych poprawkach

4x 2l/min + 2x 4l/min + 1x 8l/min = 24 l/min

Nasze źródło ma wydajność 36 l/min także w tym przypadku nam się uda bez wykonania przeróbek.

Ale popatrz na inny scenariusz  (niestety bardziej prawdopodobny od tego pierwszego) gdzie mamy do wyboru takie dysze:

na 90 ˚ będziemy zużywać 4l/min

na 180 ˚ będziemy zużywać 8 l/min

na 360 ˚ dopasujemy taką która zużyje 16 l/min

No to teraz sumujemy wydatek po wprowadzonych poprawkach

4x 4 l/min + 2x 8 l/min + 1x 16 l/min = 48 l/min

48 l/min tym wynikiem przekraczamy możliwości naszego źródła. I tu zaczynają się schody…

Jeżeli uda nam się wprowadzić scenariusz nr 1 to obejdzie się bez kopania. Przy czym opierając się na moim doświadczeniu jest to wariant, który niestety da się wprowadzić rzadko.  A dzieje się tak ze względu na konieczność zwiększania przepływu na dyszach 180 ˚ i  360 ˚. Jeżeli nie przewidziano tego od początku to nasze źródło będzie za słabe aby udźwignąć takie zmiany .

W scenariuszu nr 2 ilość potrzebnej wody jest o wiele większa niż możliwości naszego źródła – nie obejdzie się bez podziału tej sekcji na dwie osobne (a to oznacza kopanie w ogrodzie, dodatkowy elektrozawór, dodatkowe miejsce w skrzynce na ten elektrozawór, dodatkową sekcję na sterowniku, dodatkowe rury i kształtki). Jednym słowem KAPA!

Dlatego tak ważny jest prawidłowy projekt przed wykonaniem systemu. Ta pułapka to jedna z wielu jakie lubią występować przy systemach nawadniania. Jeżeli planujesz wykonać taki system u siebie zleć wykonanie projektu odpowiednio przeszkolonej osobie. Po otrzymaniu projektu zachęcam aby się w niego zagłębić i sprawdzić czy opad został wyrównany.

Na polskim rynku dalej wiele projektów tego nie uwzględnia. Pamiętajmy, że to nasze pieniądze i nasz trawnik. W przypadku wystąpienia problematyki to my z nią zostaniemy.  Szczególnie że problem wcale nie musi pojawić się od razu (wszystko zależy od warunków pogodowych).

poniżej jeszcze raz w celach wizualizacji wklejam obrazek z prawidłowym opadem – do tego dążymy 😊

Jeżeli jesteś osobą, która planuje projektować lub/i wykonywać systemy odpłatnie (albo już to robi bez porządnego przeszkolenia) to zachęcam do udziału w szkoleniu.

Aktualnie do 8 października 2021 (do północy) w sprzedaży jest II edycja szkolenia on-line z projektowania i wykonania systemów nawadniania. Dostęp do szkolenia wykupujesz na 6 lub 12 miesięcy także kupując dziś masz dużo czasu na przerobienie materiału 😊

Pełny opis szkolenia wraz z jego zakresem oraz opcją zakupu znajdziesz

TUTAJ

0