07 paź

Nawadnianie kropelkowe czyli rodzaje i charakterystyka linii kroplujących

Nawadnianie kropelkowe charakteryzuje się powolną dystrybucją wody tz. kropelka po kropelce. Jest to rozwiązanie stosowane przy nawadnianiu upraw a w przypadku naszych ogrodów wykorzystuje się je głównie do podlewania rabat a czasami także trawników.

Na rynku mamy dostępne różne rodzaje linii kroplujących, dlatego swój wybór powinniśmy oprzeć  zależnie od tego do czego będziemy ją wykorzystywać.

Poniżej zestawiam podstawowe jej rodzaje wraz z krótkim opisem:

  • linia kroplująca bez kompensacji ciśnienia

jest to tani produkt mało zaawansowany technologicznie o prostej budowie emitera. Tego typu linia często używana jest przy uprawach.  Ma ona duże ograniczenia co do długości rozwinięcia pojedynczego odcinka średnio ok. 50-70 m. Ponieważ nie ma ona kompensacji na całej jej długości dochodzi do silnego liniowego spadku ciśnienia.  Konsekwencją czego jest nierównomierne rozłożenie opadu czyli prościej to ujmując im dalej źródła tym mniej wody wypływa z emiterów. Zaleca się jej stosowanie na terenach płaskich. Producentów tego typu linii jest bardzo dużo.

  • linia kroplująca z kompensacją ciśnienia

tu emiter wyposażony jest w element kompensujący ciśnienie a jego budowa często jest bardziej skomplikowana. Ze względu na kompensacje ciśnienia, która je wyrównuje na całej jej długości, taką linię możemy rozwijać na dłuższych odcinkach (100 m a nawet i więcej -wszystko zależy od parametrów źródła wody). Dzięki kompensacji wyrównuje ona opad czyli w uproszczeniu z każdego emitera powinno wypływać tyle samo wody. Zaleca się jej stosowanie na terenach płaskich. Przykładem takiej linii jest Toro DRIP PC

  • Linia kroplująca podziemna

najczęściej jest to linia z kompensacją ciśnienia dodatkowo wyposażona w system ochrony przed zatykaniem emiterów przez korzenie (np. Toro Rootguard lub Rain Bird XFS). Stosujemy ją głównie pod trawnikiem lub na zielonych dachach. Nie wyklucza się jej zastosowania na rabatach aczkolwiek ja sama nie polecam. Korzenie roślin potrafią uszkodzić czy też złamać o wiele mocniejsze elementy dlatego też instalacja takiej linii w rabacie jest mocno ryzykowna. Dodatkowo należy tutaj pamiętać o ograniczonych możliwościach pielęgnacji takiego trawnika ponieważ linię tego typu montuje się płytko a dokładniej około 10-12 cm poniżej powierzchni gleby.

  • Linia kroplująca na skarpy

jedyną  linią na skarpy jaką znam na chwilę obecną jest linia XFCV z marki Rain Bird. Wyposażona jest ona w kompensacje ciśnienia, a dodatkowo każdy emiter posiada zawór stopowy. Dzięki temu rewelacyjnie sprawdza się na skarpach oraz terenach pochyłych. Stosując taki produkt wykluczamy wylewanie się wody po zakończeniu pracy sekcji z odcinków linii, które są zamontowane w największym obniżeniu. A to wpływa na ograniczenie zużycia wody oraz bardzo ważne nie zaleganie jej np. u podnóża skarpy co jest typowym zjawiskiem przy wykorzystaniu linii bez zaworów stopowych

  • Linia kroplująca mikro

tu podobnie jak w przypadku linii na skarpy marka Rain Bird wyprodukowała świetną mikrolinię, która daje się swobodnie łączyć ze zwykłą linią kroplującą. Linia ta jest bardzo elastyczna a jej wymiary pozwalają np. na dyskretne jej zastosowanie nawet w małych donicach. I tu właśnie świetnie się sprawdza. Można ją także stosować do roślinności tarasowej  czy też wewnętrznej takiej jak np. w restauracjach, hotelach (do domu raczej się nie poleca ale też nie wyklucza 😉)

  • Linia „samoróbka”

to po prostu rura pełna, na której emitery kroplujące montujemy sami wedle własnego pomysłu. Jest to dobre rozwiązanie gdy rozstaw emiterów na gotowych liniach nam nie odpowiada np. jest za gęsty albo gdy potrzebujemy zadać mniej lub więcej wody z danego kroplownika. W ofertach różnych producentów znajdziemy szeroką wybór różnych emiterów dlatego też warto pamiętać o tym rozwiązaniu

  • Taśma kroplująca

jest to produkt podobny do linii kroplującej ale charakteryzuje się on mniejszą wytrzymałością a za tym idzie krótkotrwałość (żywotność ok 2-3 lata). Nie występuje tu wersja z kompensacją ciśnienia a samo ciśnienie wprowadzane do takiej taśmy powinno być niskie ze względu na jej delikatniejszą budowę. Wykorzystuje się ją głównie do nawadniania upraw roślin jedno lub dwuletnich. Jest to produkt tani, ale nie jest to linia kroplująca dlatego  nie zaleca się jej stosować w ogrodach

Dzięki mniejszym wymaganiom niż zraszacze nawadnianie kropelkowe jest bardzo wdzięczne zarówno w montażu jak i przy pracy. Należy jednak pamiętać że mniejsze nie oznacza ich brak. O ile przy bardzo niewielkich rabatach prawdopodobieństwo sukcesu jest bardzo wysokie tak przy większych stopniowo maleje. Dlatego też dla większych tematów najlepiej wykonać pełen projekt nawadniania lub pokusić się chociażby o podstawowe obliczenia a dokładnie sprawdzenie poboru wody dla planowanej ilości linii kroplującej oraz ciśnienia Pd na naszym źródle (więcej na ten temat opisywałam tutaj ).

0