07 mar

Kto może projektować systemy automatycznego nawadniania?

Niestety projektować systemy automatycznego nawadniania mogą wszyscy. Dlaczego niestety? Ponieważ wpływa to na zróżnicowanie kompetencji projektantów za czym idzie bardzo różna jakość projektów.

Na chwilę obecną Polskie prawo nie ma w swoim zakresie uprawnień dotyczących nawadniania. I pewnie przez wiele lat się to nie zmieni.

A brak uprawnień = wolna amerykanka.

Na szczęście wzrasta świadomość klientów, co pomału (ale jednak!) wpływa na poprawę jakości projektów wypuszczanych na rynek.

To właśnie dla tego, świadomego Klienta musimy się rozwijać. Aby potencjalny Klient mógł Was wybrać spośród dziesiątek innych wykonawców musicie zostać prawdziwymi specjalistami w danej dziedzinie. Z czasem zdobędziecie renomę i zbudujecie markę osobistą, ale także markę swojej firmy. Tacy Klienci będą z waszych usług zadowoleni, a zadowolony Klient poleci Was dalej.

Poniżej dwa scenariusze:

Scenariusz I – JESTEŚMY specjalistami z dziedziny nawadniania

 1. zaprojektowaliśmy system zgodnie z zasadami (lub zweryfikowaliśmy czy projekt systemu jaki posiada klient jest wykonany prawidłowo – jako specjaliści umiemy to zrobić 😊)
 2. wykonaliśmy system
 3. próba generalna – system działa
 4. klient Was zachwala i poleca dalej
 5. próba bojowa –w okresie suszy trawnik jest równomiernie soczysto zielony
 6. klient dalej jest zadowolony i Was poleca

Scenariusz II – NIE jesteśmy specjalistami z dziedziny nawadniania

 1. zaprojektowaliśmy system nie stosując się do zasad (jeżeli klient ma swój projekt to nie będziemy umieli określić czy jest on wykonany prawidłowo)
 2. wykonaliśmy system
 3. próba generalna – system działa
 4. klient Was zachwala i poleca dalej
 5. próba bojowa –w okresie suszy trawnik NIE jest równomiernie soczysto zielony, wychodzą suche plamy (dopiero tutaj wyjdą błędy projektowe)
 6. dzwoni do Was klient ma pretensje, zwalacie na pogodę, wróżki albo inne moce magiczne
 7. klient zmienia zdanie, przestrzega przed Wami każdego kogo tylko się da, a jak nie znajdziecie rozwiązania polubownego to może i nawet wystąpi do sądu (a takie przypadki są już znane i będzie ich coraz więcej).

Trzeba pamiętać, że montaż systemów automatycznego nawadniania to najczęściej koszt kilkunastu tysięcy złotych, plus w razie potrzeby wykonania poprawek albo kompletnej jego wymiany dochodzą dodatkowe koszty takie jak:

 • rozkopanie i naprawa trawnika oraz siatki na krety,
 • koszt pracy ekipy,
 • oraz bardzo często dodatkowe koszty związane z rozbudowaniem systemu (pamiętajmy że do już nadwyrężonej sekcji, wiele zraszaczy nie dołączycie…)

Ja nie chciałabym narażać siebie na takie nadprogramowe wydatki tylko dlatego, że ktoś mnie oszukał mówiąc mi, że zna się na nawadnianiu. Pamiętajcie czasy się zmieniają i ludzie dochodzą swoich praw i jak coś spier******cie u kogoś to możecie zostać wezwani do odpowiedzialności karnej ponieważ wzięliście za to pieniądze.

Dlatego aby stać się specjalistą musimy nabyć odpowiednią wiedzę, a ponieważ Państwo nie narzuca tu żadnych uprawnień sami musimy zadbać o to aby znaleźć sposób na zdobycie wiedzy, taki jak np. wartościowe szkolenie.

Jak rozpoznać dobre szkolenie?

 • musi być ono co najmniej dwu dniowe (materiału jest naprawdę dużo, w jeden dzień nie ma szans na jego omówienie),
 • powinno mieć część praktyczną (czyli taką gdzie każdy uczestnik wykonuje własnoręcznie projekt),
 • powinno być prowadzone przez praktyków, którzy bez problemu przedstawią Wam swoje osiągnięcia pod kątem projektowym i wykonawczym,
 • powinno być ono uniwersalne czyli takie po którym zaprojektujecie i wykonacie nawadnianie na każdej innej profesjonalnej technice.

Na rynku mamy dużo jednodniowych szkoleń tzw. produktowych. Są one fajnym uzupełnieniem wiedzy na temat asortymentu danego producenta ale nic poza tym. Dwa dni to minimum. Takie szkolenie to punkt wyjścia, z którego już samodzielnie musimy zadbać o to aby zdobytą wiedzę przyswoić, utrwalić i przełożyć w rzeczywistą specjalizacje. Jeżeli wybierzemy słabe szkolenie na samym początku to specjalistą szybko się nie staniemy.

Z mojej strony (uwaga tutaj nie będę skromna), mogę zaprosić wszystkich na swoje szkolenia. Ich jakość jest naprawdę wysoka. Pokazuje i szczegółowo omawiam wszystkie tajniki,  a po zakończeniu zostajecie ze mną w kontakcie. Jestem jedną z niewielu osób, którym naprawdę zależy dlatego bez obciachu mogę polecić samą siebie. No i niezastąpionego Sebastiana, który ogarnia część wykonawczą, na której się bardzo ale to bardzo dobrze zna 😊

W ofercie mamy szkolenia stacjonarne organizowane w Krakowie oraz od tego sezonu także szkolenie internetowe. Pokazujemy w nim kompletny zakres wiedzy teoretycznej, projektowej oraz pełen montaż w terenie! Świetna opcja dla tych, którzy dopiero planują „wejść” w systemy nawadniania.

Aktualnie rozpoczął się ostatni tydzień zapisów na I edycję szkolenia on-line z projektowania i wykonywania systemów automatycznego nawadniania. Wszystkich zainteresowanych gorąco zapraszam. Naprawdę warto ! Poniżej znajdziecie link do pełnego opisu szkolenia wraz krótkimi filmikami pokazującymi co w nim znajdziecie.

Systemy Automatycznego Nawadniania

Kolejna edycja ruszy pod koniec roku 2021 ale już w wyższych cenach.

Zdjęcie z nagłówka pochodzi z jednego z naszych szkoleń stacjonarnych 🙂

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o nawadnianiu zobacz pozostałe wpisy na blogu TUTAJ

0