05 lut

Jakie są koszty utrzymania systemu automatycznego nawadniania?

Koszt utrzymania systemu nigdy nie będzie w pełni przewidywalny i w zasadzie można powiedzieć, że nie jest obliczalny jeżeli będziemy chcieli prognozować np. zużycie wody w ujęciu tygodniowym, miesięcznym czy też rocznym. Ale nie dajmy się całkowicie zwieść powyższemu zdaniu. Ciężko będzie obliczyć koszt utrzymania ale nie zużycia na jeden cykl co jest bardzo istotną informacją! Zużycie wody na cykl jest w pełni obliczalne a dodatkowo charakteryzuje się względną stałością, co pozwala nam w prosty sposób skontrolować prawidłową prace systemu po jego wykonaniu – jeżeli ilość zużycia wody nie będzie się pokrywać z założeniami to będziemy mieli do czynienia z wykonaną fuszerką (na poziomie projektowym lub/i wykonawczym!).

Koszt utrzymania systemu nie jest obliczalny ponieważ zależy od pogody, której konsekwencją jest uruchomienie się nawadniania albo i nie. Oczywiście gdybyśmy zrobili wnikliwą analizę matematyczną to pewnie udałoby się określić średnie koszta utrzymania takiego systemu na podstawie danych historycznych, aczkolwiek byłyby one jedynie wynikiem czysto matematycznym ukazującym jak kształtowały się warunki atmosferyczne w poprzednich latach bez danych dotyczących przyszłości.

Ponieważ nie umiemy przewidzieć szczegółowo pogody  na więcej niż powiedzmy tydzień do przodu (nie wliczając globalnego ocieplenia, przez które coraz częściej jesteśmy zmuszeni do instalacji systemów nawadniających ) nie będziemy także w stanie określić ilości dni w sezonie kiedy nasz system zostanie uruchomiony.  lata gdzie system uruchamia się dosłownie kilka do kilkunastu razy w ciągu roku, a są też takie gdzie pracuje znacznie więcej np. gdy nadchodzi długi okres suszy.

Dlatego przy obliczaniu zużycia wody przez taki system najlepiej jest się opierać na cyklu dobowym, co pozwala na określenie kosztów nawadniania „na jeden raz” oraz skontrolowaniu czy system został prawidłowo zaprojektowany i wykonany. Powinniśmy wiedzieć jaka jest odpowiednia ilość zużycia wody dla danego terenu, ponieważ bez takiej wiedzy sukces wykonania i korzystania z instalacji nawadniającej jest bardzo wątpliwy. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak obliczyć dawkę opadową dla danego ogrodu zapraszam do śledzenia mojego bloga, już niedługo pojawi się o tym oddzielny wpis…

0